Hoşgeldiniz
Yolsuzluk çığrından çıktı Enflasyon %


Yolsuzluk çığrından çıktı…BM:ByLock delil değil…Enflasyon %…Santralde üretim durdu…Zarrab aranıyor

Hukukçular, teknik bilirkişiler ve uluslararası bağımsız kurumların ardından Birleşmiş Milletler de, Bylock programı kullanmanın tek başına suç delili kabul edilemeyeceğini belirterek, bu konuda yaşanan hukuksuzluklara son noktayı koydu. Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’nun 18 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan kararına göre; olağan bir iletişim aracı olan ByLock kullanma ve bu uygulama aracılığıyla yazışma, haber, bilgi ve görüş paylaşma, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında ve suç olamaz.

*
AKP iktidarının başlattığı cadı avında tutuklanan, 24 Mart 2018’deki duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye edilen FB TV eski Haber Müdürü ve spor spikeri Yasir Kaya 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Kaya’nın ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılan Kaya, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti ise, gazeteciye önce 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi ardından duruşmalardaki iyi hali gerekçesiyle cezayı 6 yıl 3 aya indirdi. Heyet, Yasir Kaya hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının da devamına hükmetti.

*
Kırklareli’ndeki doğalgaz kombine çevrim santralinde, ekonomik sebeplerden dolayı bir yıl elektrik üretimi yapılmayacağı açıklandı. 2005 yılında kurulan Alarko Holdinge bağlı santralin yıllık 600 GWh üretim kapasitesi bulunuyordu. Altek Alarko, elektrik enerjisi üretiminde 76 MW kurulu güce sahip Karakuz, 12,5 MW kurulu güce sahip Tohma hidroelektrik santrallerini de işletiyor. Alarko Holding’den KAP’a yapılan açıklamada, bu durumun şirketin faaliyet sonuçları üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağı kaydedildi.

*
Ekim ayında yıllık enflasyon %,24 seviyesine yükselerek 2003’ten bu yana gördüğü en yüksek düzeye ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre,Tüketici Fiyat Endeksi bir önceki aya göre %2,67, bir önceki yılın Aralık ayına göre “,56, bir önceki yılın aynı ayına göre %,24 ve 12 aylık ortalamalara göre ,9 arttı. Tüketici fiyatları endeksinde en yüksek artışlar sırasıyla ev eşyası, ulaştırma, gıda ve konutta yaşandı. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini ise #,5 seviyesinde bulunuyordu.

*
Sayıştay denetçilerinin Kamu İdareleri Denetim raporlarında AKP’li belediyelerin etkinlik adı altında yaptığı talanların da yeraldığı ortaya çıktı. Raporlarda özellikle İstanbul’da AKP’li Arnavutköy Belediyesi’nde yapılan yolsuzluklar dikkat çekiyor. Gerçekleşmemiş gezi ve etkinliklerden vurgun yapan belediye, 127 kişilik tekneyle Boğaz’da 5 bin kişi taşındığını, 117 kişinin katıldığı Çanakkale gezisine 5 bin, 648 kişinin katıldığı Bursa gezisine 10 bin kişi götürüldüğü yalanıyla ödemeler yapmış. Pes dedirten yolsuzlukların içinde Arnavutköy Belediyesi’nin düzenlediği Anneler Günü, Camiler Haftası, Toplu Nikah Töreni ve geziler yer alıyor. Bu geziler ya hiç yapılmamış ya da eksik yapılmış olmasına rağmen firmalara eksiksiz para ödenerek büyük bir vurgun gerçekleştirilmiş. Sayıştay’ın belirlemelerine göre, “Konser verdi” denilen yerlerde sanatçıların hiç konser vermediği, 10 bin kişi katılmış gibi gösterilen Bursa gezisine ise 648 kişinin gittiği de belirlendi.

AKP’li Güngören Belediyesi’nde yaşanan skandallara da dikkat çeken Sayıştay denetçileri, personelin resmi araçları yaz tatillerinde ve hafta sonu özel işlerinde kullandığını; tüm yakıt, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin de belediye bütçesinden karşılandığını ortaya çıkardı. Belediye, personelin işin doğası gereği tatillerde de çalıştığını öne sürdü ancak Sayıştay denetçileri, resmi araçların kullanımının Ege ve Akdeniz kıyılarında yoğunlaştığına dikkat çekerek Güngören Belediyesi’ne coğrafi sınırlarını hatırlattı.

*
Ampute Futbol Milli Takımı, Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda ikinci oldu. Milliler, normal ve uzatma süreleri golsüz beraberlikle kapanan final maçında, Angola’ya penaltı atışları sonunda 5-4 yenildi. Ay yıldızlı ekibin futbolcuları, mağlubiyetin ardından büyük üzüntü yaşadı. Kurulduktan kısa süre sonra uluslararası alanda başarılarıyla dikkati çeken Ampute Milli Takımı, 2004 ve 2008 Avrupa şampiyonalarında elde ettiği ikinciliklerin ardından geçen sene İstanbul’da düzenlenen organizasyonda şampiyonluğuna ulaşarak önemli bir başarı yakalamıştı.

*
Beykoz Kanlıca’daki yalısında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı tadilat yaptığı iddiasıyla hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Reza Zarrab hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Zarrab’ın istinabe yoluyla ifadesinin alınabilmesi için ABD’de tutuklu bulunduğu cezaevine yazı yazılırken, mahkeme Reza Zarrab’ın halen tutuklu olup olmadığının Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Newyork Başkonsolosluğu’na sorulmasına karar verdi.

https://patreon.com/30artitv

https://facebook.com/30artitv
https://instagram.com/30artitv

Yorum Yapın
Video Hakkındaki Görüşleriniz nelerdir?

Kapat X