Hoşgeldiniz
YOLSUZLUĞUN BİR NUMARASI KİM?

yolsuzlugun-1-numarasi-erdoganCan Dündar, 17 Aralık soruşturması savcısı olan ve geçtiğimiz günlerde açığa alınan Celal Kara ile röportaj gerçekleştirdi

Son seçimlerde AKP’ye oy verdiğini söyleyen Celal Kara konuştu

Cumhuriyet yazarlarından Can Dündar, 17 Aralık soruşturması savcısı olan ve geçtiğimiz günlerde açığa alınan Celal Kara ile röportaj gerçekleştirdi. Son seçimlerde AKP’ye oy verdiğini söyleyen Celal Kara, “Başbakan ‘Asıl hedef bendim. Oğlum üzerinden bana ulaşacakları’ diyor. Bu iş sonunda Bilal üzerinden Erdoğan’a uzanacak mıydı gerçekten?” şeklinde yönelttiği soruya, Kara kimsenin hedef olmadığı şeklinde yanıt verdi. Celal Kara, “Burada kimse hedef değildi. Hukuki olarak ne gerekiyorsa, o yapıldı. Dinlemelerde Sarraf’la bakanların ve çocuklarının ilişkisi çıkmasa, biz zorla mı bulaştıracaktık? Yani sen suç teşkil eden işlere girmedin de, biz mi bulaştırdık? Bizim dosyamızda Bilal Erdoğan’la ilgili bariz bir şey yoktu. Ama Başbakan’la ilgili bir şeyler çıkardı. Zaten vardı tapelerde… Var yani, bunu inkar mı edeyim? Var. Biz polis fezlekelerine de yazmamıştık, Meclis’e gönderdiğimiz bilgi notunu da eklemedik, ama bence işin içindeydi Erdoğan…” ifadelerini kullandı.

“BEYEFENDİ’YE DEĞİL AMA ÇEVRESİNE BİR ŞEYLER YAPALIM”

Erdoğan’la ilgili tapelerde ne olduğu sorusuna ise Kara şöyle yanıt verdi:

Rıza Sarraf ile Zafer Çağlayan arasında geçen bir konuşma var. Sarraf, ismini vermeden, ‘Beyefendi’ye de bir şeyler yapalım’ diyor. Çağlayan da ya kıskançlıktan, ya doğrudan adı geçmesin diye, belki de ikisini de gözeterek, ‘Beyefendi’ye değil ama çevresine bir şeyler yapalım’ cevabını veriyor. Bunun üzerine TÜRGEV’e 500 bin dolar gönderiliyor. Öyle bir dolaylı irtibat var. Ama orada doğrudan Bilal Erdoğan’ın bir irtibatı yok.”

ERDOĞAN BAŞINDAN BERİ İÇİNDE MİYDİ

Can Dündar, Celal Kara’ya “’Erdoğan işin içindeydi’ dediniz. Başından beri mi?” sorusunun yanında Erdoğan’la Sarraf’ın doğrudan temaslarının olup olmadığını da sordu. Kara, “İlk başlangıcında işin içinde olmadığını zannediyorum. Yani Rıza Sarraf’ın irtibatlarını geliştirmeye çalıştığı aşamada… Ama sonrasında Sarraf, ‘Beyefendi’ye de bir şeyler yapalım’ dedikten sonra ve istisnai yoldan adam başı 1 milyon dolar karşılığında akrabalarını Türk vatandaşlığına geçirdiğinde, zannediyorum artık her şeyden bilgisi var. Tapelere de yansıyor bu… Rıza Sarraf, Abdullah Happani ile görüşmesinde, Egemen Bağış’tan bahsederken ‘O, beni 1 Numara’ya ulaştıracak’ diyor.”

“1 NUMARA KİM”

1 Numara’nın dönemin başbakanı olduğunu belirten Kara, Erdoğan ve Sarraf arasındaki doğrudan temas sorusuna şöyle yanıt veriyor: “ Başbakan, Sarraf’la doğrudan telefon irtibatı kurmamış. Zafer Çağlayan ve Muammer Güler üzerinden haberleşiyorlar. Güler’le de bu irtibatı gösterir konuşmaları var. Sarraf, bir an evvel abisinin, akrabalarının vatandaşlığa geçmesiyle ilgili ‘Beyefendi’nin haberi var değil mi?’ deyince, ‘Tabii tabii, Beyefendi destekliyor’ cevabını alıyor. İstisnai yoldan vatandaşlığa alınma, İçişleri Bakanı önayak olsa bile Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılıyor. Başbakan’ın onayı ve bilgisi olmadan bunların olabilmesine imkan yok.

Öbür yandan puzzle’ın parçalarını tamamlayan bir fotoğraf var: Bir protokol sırasında Başbakan, eşi, bakanlar ve Rıza Sarraf görünüyor. Sarraf kim? Kaç yaşında bir adam? Ne sıfatla o protokol fotoğrafında yer alıyor?

17 Aralık’ı izleyen günlerde Erdoğan, Sarraf için ‘Hayırsever bir işadamıdır’ dedi. Tanışıyorlar demek ki… Hayırseverliğini nereden biliyorsun? Kime ne hayırseverlik yapmış? TÜRGEV’e yapıyor. Ayrıca AK Parti’nin anket parasını da o ödüyor: 350 küsur bin TL… Parti adına dağıtılan Ramazan erzağı için de yüz binlerce lira ödüyor. Bunların hepsinden Başbakan haberdar.”

BEYEFENDİ DEDİKLERİ ERDOĞAN

Celal Kara’nın bu açıklaması üzerine soruşturmanın neden Başbakan’a kadar uzatılmadığı sorusunu yönelten Dündar’a Kara “Erdoğan’la ilgili ne denebilirdi ki: ‘Beyefendi’nin o olduğunu nereden biliyordun?’ Dosyanın teknik detayını bilen ben ve kolluk amirleri, bahsi geçenin Erdoğan olduğunu bildiğimiz halde, doğrudan ismi geçmediği için ve ‘1 Numara’ lafı, diğerlerine göre biraz muğlak kaldığı için onu bilgi notuna katmadık. Düşünün ki; durumları çok net olan bakanlar hakkında dahi akla ziyan yorumlarla savunma gerekçeleri üretiliyor, durumu ancak tüm delillerin ve ifadelerin değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkabilecek olan Başbakan’ı dosyaya katsaydık neler söylenirdi” dedi.

PERDE ARKASINDA ERDOĞAN VAR

Konu ile ilgili Erdoğan’ın hukuken bağlantısının zayıf olup olmadığını cevaplayan Kara, “Hukuken zayıf değil… Var temeli. Ama o aşamada o ismi ortaya atsanız, bu, tartışmaya açık bir durum olacak. Dosyanın üzerinde gizlilik kararı var. Bunu ben nasıl anlatacağım ki kamuoyuna?

‘Arkadaş bak, soruşturmaya başladığım dönemde işin içinde bakanlar yoktu. İşin ortasında bakanların ve çocuklarının bu işin içinde olduğu anlaşıldı. Tapelerin tamamını toplayıp detaylı inceledikten sonra da anladık ki, Başbakan da var perde arkasında…’ mı diyecektim?

Ama ben bunu iddianamede irdeleyecektim. Başlığı hazırlamıştım: ‘Rıza Sarraf liderliğindeki örgütün önünü açmak için üst düzey siyasiler ve yakınlarına yaptığı yardımlar.’

ERDOĞAN’IN HABERİ VARDI

Bu başlık altında, tapelerle birlikte ‘1 Numara’nın ve ‘Beyefendi’nin kim olduğu da irdelenecekti” dedi.

Kara, Erdoğan’ın rüşvet dosyasındaki yerini şöyle tanımladı: “Dönen işlerin Başbakan’dan habersiz, bilgisiz ve izinsiz dönmesine imkan ve ihtimal yok. Telefon konuşmalarına, aralarındaki diyaloglara bakınca kesinlikle diyorsunuz ki, perde arkasından bu işlere yol ve izin veren Başbakan’dır”
ODATV

Yorum Yapın
Video Hakkındaki Görüşleriniz nelerdir?

Kapat X