Hoşgeldiniz
Son Seçim Anketi

Andy-Ar şirketisecim-anketinin siyaset dünyasında sarsıntı yaratacak anketi 21-24 Mayıs tarihleri arasında 49 ilde 4 bin 166 denekle yapıldı. Anket verilerine bakılacak olursa Türkiye 8 Haziran sabahına koalisyonla uyanabilir.

 

 

İŞTE SON OY ORANLARI

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin alacağı oy oranı şöyle görünüyor;

  • AK Parti yüzde 41.9
  • CHP yüzde 25.8
  • MHP yüzde 16.0
  • HDP yüzde 10.7
  • SP-BBP yüzde 3.2

AK PARTİ’NİN OY ORANLARINDAKİ DEĞİŞİM
Andy-Ar araştırma şirketi bir önceki araştırmasını 8 Şubat’ta yaptı. AK Parti’nin oy oranını yüzde 45,2 olarak açıkladı. İkinci araştırmayı ise 4 Nisan’da yaptı. Bu kez sonucu yüzde 43,7 çıkardı yani ilk araştırmaya göre AKP’nin oy oranında yüzde 1,5 oranında azalma oldu. Son anket verisi ise bugün geldi ve AK Parti oylarının yüzde 41.9’a indiğini duyurdu.

AK PARTİ OYLARI NEDEN DÜŞÜYOR?
AK Parti seçim sürecine girildiği günden bu yana anketlerde sürekli düşme eğiliminde. Yüzde 47’lerde başladığı seçim yarışında yüzde 41’lere kadar gerilemiş görünüyor. Bunun sebebi ise yüzleri 20 gibi çok yüksek bir orana tekabül eden kararsız seçmenler. Anket şirketleri kararsız seçmenlerin büyük bir kısmını AK Partililerin oluşturduğunu söylüyor. ‘Küskün’ler olarak nitelenen AK Parti seçmeninin bir kısmının ‘partisini cezalandırma’ eğiliminde olduğu ve 7 Haziran seçimine kadar bu eğilimden vazgeçmediği taktirde seçim sonuçlarının çok büyük sürprizlere gebe olduğu söyleniyor.

AK PARTİ NE KADAR OY ALIRSA TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR?
AK Parti’nin genel seçimlerden birinci parti olarak çıkması ‘tek başına iktidar’ için yetmiyor. AK Parti’nin HDP’nin barajı geçmesi halinde tek başına iktidarını korumak içinen az yüzde 45 ve üzeri oy oranına ihtiyacı var. Anket sonuçları ise iktidar partisi için en fazla yüzde 43 gösteriyor. Tablo 7 Haziran’a kadar değişmediği taktirde 8 Haziran sabahı Türkiye koalisyona uyanmış olacak.

HDP BARAJI AŞAMAZSA YÜZDE 40 YETER
AK Parti’nin mevcut anketlerdeki çıkan oy oranı ile tek başına iktidar olabilmesinin tek yolu HDP’nin barajı aşmamasına bağlı. Böyle bir durumda AK Parti’ye tek başına hükümet kurmak için yüzde 40 ve üzeri oy alması yetiyor.

haber3

Yorum Yapın
Video Hakkındaki Görüşleriniz nelerdir?

Kapat X