Hoşgeldiniz
Ankara,Meral Akşener,İYİ Parti Grup Toplantısı – 23 Ekim 2018


Ankara,Meral Akşener,İYİ Parti Grup Toplantısı – 23 Ekim 2018.Meral Akşener grup toplantısında konuştu.İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener haftalık grup toplantısında konuştu.İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Krizin daha derinleşmesini önlemek için atılması gereken adımlar var. Öncelikle Türkiye İstatistik Kurumu’nu rahat bırakın. Ülkenin ve ekonominin durumun net görelim. Buradan uyarıyorum sakın verilerle oynamayın. Bunu yaparsanız bugünleri mumla ararız.” dedi.
Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin ekonomik krizde olduğunu ileri sürdü.

İsraftan kaçınılması gerektiğini belirten Akşener, Almanya’da 11 bin, Türkiye’de ise kiralıklarla birlikte 120 bin makam aracı olduğunu ifade etti.

Akşener, krizin daha derinleşmesini önlemek için atılması gereken adımlar olduğunu vurgulayarak, “Öncelikle Türkiye İstatistik Kurumunu rahat bırakın. Ülkenin ve ekonominin durumunu net görelim. Buradan uyarıyorum, sakın verilerle oynamayın. Bunu yaparsanız bugünleri mumla ararız. Sayıştay raporlarının gereğini yapın, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle mücadele edin, israfa son verin.” diye konuştu.

Emeklilikte yaşa takılanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “emeklilikte yaşa takılanlar” ile ilgili “Böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız yok” sözlerine değinen Akşener, “İktidara soruyorum; milyonlarca Suriyeli göçmenin 33 milyar dolar yani 200 milyarlık yükünü milletimizin sırtına yüklemeye hakkınız var mıydı? Ama yaptınız ve kaynağını da buldunuz. Millete harcamaya gelince sırtımıza yük öyle mi?” diye konuştu.

Akşener, “emeklilikte yaşa takılanlarla” ilgili bir öneride bulunarak, “Söz gelimi 25 yıl prim ödemiş bir çalışan, emekliliğe hak kazanıyor. Ama maaş alabilmesi için 15 yıl beklemesi gerekiyor. Bu 15 yılın ilk 5 yılında maaşının yarısı, ikinci 5 yılda yüzde 65’i, son dilimde yüzde 80’i ödenebilir. Yaşı dolunca da maaşının tamamı ödenir.” dedi.

Danıştayın “Öğrenci Andı” kararı

Danıştayın Öğrenci Andı’na ilişkin kararını da değerlendiren Akşener, İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un Türk Eğitim-Sen Başkanı olduğu dönemde açtığı dava sonucu bu kararın çıktığını hatırlattı.

“Cumhuriyet resepsiyonu İstanbul’a taşınamaz”

Akşener, bu yılki Cumhuriyet resepsiyonunun İstanbul’da yapılacak olmasını eleştirdi.

Cumhuriyet resepsiyonlarının ilk günden beri başkent Ankara’da yapıldığına işaret eden Akşener, “Türk varlığından rahatsız olanlar Türk devlet teamülünü yerle bir etmeye hazırlanıyor. Cumhuriyet resepsiyonu İstanbul’a taşınamaz.” diye konuştu.

Fındık üreticilerinin sorunları

Meral Akşener, fındık üreticisinin sorunlarına da değinerek, fındığın stratejik ve milli ürün olduğunun altını çizdi.

Fındığın ve fındık üreticisinin korunmasının devlet politikası olması gerektiğini belirten Akşener, “Lisanslı depoculuk ve ürün borsaları geliştirilip stoklu çalışma imkanı sağlanmalıdır. FİSKOBİRLİK rehabilite edilmelidir. Üreticiye, fındık alım garantisi verilmelidir. Bölgede, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik verilmelidir. Enflasyona rağmen, dört yıldır dönüm başına 170 TL olarak ödenen alan bazlı destekler, 200 TL’ye çıkarılmalıdır. Fındık için alım fiyatı, 10 lira maliyet ve 5 lira da refah payıyla toplam 15 lira olmalıdır.” önerilerinde bulundu.

Akşener, elindeki muzu göstererek, Anamur’a yaptığı geziye değindi. Bölgenin muz üretimindeki önemini vurgulayan Akşener, yerli muz üreticilerine destek verilmesini, muz ithalatına harcanan 100 milyon doların Türk üreticilerine aktarılması için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Yorum Yapın
Video Hakkındaki Görüşleriniz nelerdir?

Kapat X